рус
укр
 

Терміни

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Енхансер

(англ. enhancer, дослівно — підсилюючий агент; від англ. enhance — «збільшувати»,«покращувати») – програма або пристрій цифрової обробки звуку. Додає в звуковий сигнал верхні гармоніки для створення більш насиченого, прозорого та яскравого звучання. Енхансери використовуються в звуковому устаткуванні високого класу, спеціалізованих пристроях обробки (корекції) звуку, наприклад, звукових процесорах (див. РЕ-200М).

Замок від дітей

(англ. Child Lock) — електронна системи захисту, що запобігає використанню програм дітьми. У DVD-програвачах, наприклад, дає змогу на розсуд батьків блокувати відтворення диска залежно від його змісту (щоб запобігти перегляду дітьми небажаних фільмів). Для нормального перегляду диска даний варіант функції захисту вимагає введення зареєстрованого коду, інакше всі небажані сцени будуть автоматично пропускатися.

Звуковий (слуховий) діапазон частот

— це діапазон звукових частот, в якому система слуху людини здатна сприйняти акустичний сигнал. Часто його визначають значеннями занадто утішними для слуху — 20 Гц–20 кГц. Межі чутності звуків дуже різняться в різних людей, залежать від віку і конкретних умов прослуховування. Традиційно прийнято слуховий діапазон ділити на 10 октав: по три на низькі і середні частоти, чотири — на верхні. Під низькими частотами мають на увазі ті, що потрапляють в діапазон 20–160 Гц, під середніми — 160 Гц–1,3 кГц, під високими — 1,3–20 кГц.

Звуковий процесор

— поширеніша назва — Акустичний процесор (англ. Sound system processor) — електронний пристрій або програмний комплекс, призначений для управління багатокомпонентними звукопідсилювальними системами. Застосовується в техніці звукопідсилення, де потрібна велика кількість пристроїв для коректної маршрутизації сигналу, поділу його за частотними смугами та іншої обробки відповідно до застосованих акустичних компонентів складної системи і навколишніх умов. Сучасні акустичні процесори, як правило, мають всі потрібні для цього функції, об'єднані в один, зрозуміло, цифровий пристрій.
Перш за все, акустичні процесори (АП) характеризуються наявністю певної кількості входів і виходів — це співвідношення визначає застосування процесора в конкретних ситуаціях. Існує безліч конфігурацій «входи/виходи» АП: 2/2, 2/4, 2/6, 2/8, 4/8 тощо. Зрозуміло, всі входи АП оснащено аналого-цифровими перетворювачами, а виходи — цифро-аналоговими.
Всі функції АП організовано в блоки обробки. Найважливіший з них — це маршрутизатор (мережевий пристрій, який на підставі інформації про топологію мережі і певних правил, приймає рішення про пересилання пакетів мережевого рівня між різними сегментами мережі), за допомогою якого входи певним чином призначаються користувачем на виходи, створюючи таким чином певну конфігурацію звукової системи. Нижче наведено основні блоки обробки звукових сигналів в АП:
  • Блок регулювання рівнів сигналів (Level) дає змогу настроїти рівень сигналу індивідуально для кожного виходу і виходу.
  • Блок затримки (Delay), що надає можливість установити затримку певної тривалості індивідуально на кожний вхід або вихід у випадках, коли компоненти звукових систем перебувають на різних відстанях щодо слухача, щоб вирівняти звуковий потік за часом.
  • Блок еквалайзерів (EQ), що дає змогу індивідуально налаштувати частотну характеристику сигналів кожного входу і виходу.
  • Блок кросоверів (X-Over) міститься тільки в секції виходів. Він надає можливість виділити в сигналі кожного виходу певну частотну смугу і коректно розподілити сигнал у багатосмугових звукопідсилювальних системах відповідно до параметрів її компонентів (сабвуферів, сателітів тощо).
  • Блок компресора (Comp), що дає змогу обмежити динамічний діапазон сигналів кожного входу і виходу.

  • Прикладами таких процесорів можуть служити моделі ТМ SVEN: SPD-240, SPD-260, SPD-480, PE-200M, SPV-331.

    Звуковий тиск

    — змінний надмірний тиск, що виникає в пружному середовищі при проходженні через неї звукової хвилі. Одиниця вимірювання в системі СІ — паскаль (Па), тобто ньютон, поділений на квадратний метр. Рівень звукового тиску (англ. SPL, Sound Pressure Level) — зміряне за відносною шкалою значення звукового тиску, віднесене до опорного тиску 20 мкПа, що відповідає порогу чутності синусоїдальної звукової хвилі частотою 1 кГц (0 дБ). Рівні звукового тиску (для порівняння) від різних джерел: 10 дБ — шепіт; 20 дБ — норма шуму в житлових приміщеннях; 40 дБ — тиха розмова; 50 дБ — розмова середньої гучності; 70 дБ — шум друкарської машинки; 80 дБ — шум працюючого двигуна вантажного автомобіля; 100 дБ — гучний автомобільний сигнал на відстані 5–7 м; 110 дБ — шум працюючого трактора на відстані 1 м; 120 дБ — поріг больового відчуття; 150 дБ — зліт літака; 200 дБ — вибух атомної бомби. Тиск понад 140 дБ може викликати розрив барабанної перетинки, баротравми і навіть смерть.

    Інтерфейс

    (від англ. interface — межа розділу, стик, область контакту або взаємодії) — сукупність засобів і методів взаємодії між елементами системи. Залежно від контексту, поняття застосовне як до окремого елементу (інтерфейс елементу), так і до зв'язок елементів (інтерфейс сполучення елементів, зв'язуюча ланка). Наприклад, клавіатура і миша є інтерфейсом комп'ютера в контексті «користувач — ЕОМ», а адреса електронної пошти — комунікаційним інтерфейсом користувача інтернету. У широкому сенсі слова — інтерфейс — це визначена стандартами межа між взаємодіючими незалежними об'єктами. Інтерфейс задає параметри, процедури і характеристики взаємодії об'єктів.
    Фізичний інтерфейс — пристрій, що перетворює сигнали і передаває їх від одного компоненту устаткування до іншого. Фізичний інтерфейс визначається набором електричних зв'язків і характеристиками сигналів. Коли кажуть про фізичний інтерфейс, найчастіше мова йде про комп'ютерні порти.
    Інтерфейс користувача (призначений для користувача інтерфейс) — елементи і компоненти програми, які здатні впливати на взаємодію користувача з програмним забезпеченням. Зокрема:
  • засоби відображення інформації, відображена інформація, формати і коди;
  • командні режими, мова «користувач-інтерфейс»;
  • пристрої і технології введення даних;
  • діалоги, взаємодія і транзакції між користувачем і комп'ютером;
  • зворотний зв'язок з користувачем;
  • підтримка ухвалення рішень у конкретній наочній області;
  • порядок використання програми і документація на неї.
    Програмний інтерфейс — система уніфікованих зв'язків, призначених для обміну інформацією між компонентами обчислювальної системи. Програмний інтерфейс задає набір необхідних процедур, їх параметрів і способів звернення.

    ІЧ

    інфрачервоними (скор. ІЧ, англомовне позначення — IR від лат. infra — нижче і англ. слова red — червоний) називають невидимі теплові промені з хвилею довшою, ніж у червоних променів (довжина хвилі близько 780 нм). ІЧ (інфрачервоні) діоди і фотодіоди повсюдно застосовуються в пультах дистанційного управління, системах автоматики, охоронних системах, безпровідних навушниках і головках CD-програвачів тощо.

    Караоке

    (яп. カラオケ караоке) — пристрій, що надає можливість співати під заздалегідь записану музику (фонограму). Система Караоке може бути вмонтованою в різні звуковідтворюючі пристрої, наприклад, в DVD-програвачі (HD-1077), підсилювачі (AK-318A) та ін.

    Кардрідер (кард-рідер)

    (англ. Card reader) — пристрій для читання карт пам'яті, а також інших електронних карт самого різного призначення. Зокрема, смарт-карт і флеш-карт. В даний час найбільше розповсюдження мають універсальні кардрідери, що містять часто по декілька різних роз'ємів і що підключаються по інтерфейсу USB до комп'ютера загального призначення.

    Клавіатура комп'ютерна

    — алфавітно-цифровий пристрій, що є набором кнопок (клавіш), призначених для управління комп'ютером або для введення інформації. Як правило, кнопки натискаються пальцями рук. Розташування клавіш на клавіатурі відповідає прийнятим стандартам, визначає використовувані ключі і коди, що генеруються. Більшість сучасних комп'ютерних клавіатур мають стандартний набір із ста чотирьох клавіш, а чимало з них забезпечується ще й додатковими клавішами (як правило, іншого розміру та форми), які призначені для спрощеного управління деякими основними функціями комп'ютера (див. Мультимедійна клавіатура).

    КМОН

    (від комплементарна логіка на транзисторах метал-оксид-напівпровідник; англ. CMOS, Complementary-symmetry/metal-oxide semiconductor) — технологія побудови електронних схем. У технології КМОН використовуються польові транзистори з ізольованим затвором з каналами різної провідності. Відмітною особливістю схем КМОН порівнянo з біполярними технологіями (ТТЛ, ЕСЛ та ін.) є дуже мале енергоспоживання в статичному режимі (в більшості випадків можна вважати, що енергія споживається тільки під час перемикання положень). Ще однією особливістю структури КМОН порівняно з іншими МОН-структурами (N-МОН, P-МОН) є наявність як n-, так і p-канальних польових транзисторів; як наслідок, КМОН-схеми мають вищу швидкодію і менше енергоспоживання, проте при цьому характеризуються складнішим технологічним процесом виготовлення і меншою щільністю упаковки. Переважна більшість сучасних логічних мікросхем, зокрема, процесорів, використовують схемотехніку КМОН. Зокрема вона використана у веб-камерах IC-730 Web, IC-780 Web, IC-850 Web, IC-890 Web, IC-920 Web, IC-930 Web, IC-960 Web.

    КНC

    коефіцієнт нелінійних спотворень (див. Гармонійні спотворення) – величина кількісної оцінки нелінійних спотворень, яка дорівнює відношенню середньоквадратичної суми спектральних компонентів вихідного сигналу, відсутніх у спектрі вхідного сигналу, до середньоквадратичної суми спектральних компонентів вхідного сигналу, іноді використовується нестандартизований синонім — клірфактор (Klirrfaktor — запозичено з нім.). КНС — безрозмірна величина, виражається зазвичай у відсотках. Окрім КНС рівень нелінійних спотворень можна виразити за допомогою коефіцієнта гармонік. Коефіцієнт гармонік — величина, яка виражає ступінь нелінійних спотворень пристрою (підсилювача та ін.), що дорівнює відношенню середньоквадратичної напруги суми вищих гармонік сигналу до напруги першої гармоніки при дії на вхід пристрою синусоїдального сигналу. Коефіцієнт гармонік так само, як і КНС виражається у відсотках.

    Коліщатко (колесо) прокручування

    (англ. scroll wheel) – конструктивний елемент миші, що дає змогу пересувати зображення по екрану при нерухомому покажчику; розташоване між двома основними кнопками миші. Коліщатко прокручування миші і саму дію прокручування вмісту вікна також називають скролінгом (англ. scrolling – переміщення, проф. прокручування). Наявність одного колеса (або «скрола») між кнопками для вертикального прокручування на сьогоднішній день є стандартом. Таке колесо може бути відсутнім у концептуальних моделей, що мають для прокручування інші конструктиви, наприклад, сенсорний скролінг.

    Комплект акустики 5.0 для домашнього кінотеатру

    (або набір акустичних систем у форматі 5.0) – це комплект пасивної акустики, що складається з 5 акустичних систем (як правило, двох фронтальних (або поличних), двох тилових та однієї центральної), який підключається до окремого п'ятиканального підсилювача відповідної потужності. Комплекти пасивної акустики 5.0 для домашнього кінотеатру ТМ SVEN можна подивитися тут.

    Комплект акустики 5.1 для домашнього кінотеатру

    (або набір акустичних систем у форматі 5.1) – це комплект активної акустики, що складається із сабвуфера з вмонтованим п'ятиканальним підсилювачем і 5 сателітів (як правило, двох фронтальних, двох тилових та однієї центральної колонок). Комплекти активної акустики 5.1 для домашнього кінотеатру ТМ SVEN можна подивитися тут.

    Компресор

    (від англ. compress — стискати, здавлювати) — це електронний пристрій або комп'ютерна програма, використовувані для зменшення динамічного діапазону звукового сигналу, іншими словами, компресор надає можливість зробити якомога меншою різницю між найтихішим і найгучнішим звуком. У переважній більшості компресори відносяться до професійного звукового устаткування (див. CLG-208A). На сьогоднішній день можна зустріти лампові, транзисторні та цифрові компресори. Суть роботи компресора полягає в тому, що він безперервно визначає рівень вхідного сигналу, і якщо той перевищує задане порогове значення, компресор його ослабляє на певну величину (спрацьовує). Прилад, що має зворотний до компресора принцип роботи, називається експандером. Компресор має чотири основні параметри: пороговий рівень, або поріг спрацьовування (англ. Threshold), співвідношення ослаблення сигналу компресора, або глибина компресії (англ. Ratio), час атаки, або час спрацьовування (англ. Attack), час спаду, або час відновлення (англ. Release). Практично всі компресори на виході мають підсилювальний каскад, який дає змогу компенсувати ослаблення сигналу і отримати на виході «щільний» звук достатнього рівня. Прикладом такого пристрою є CLG-208A.

    Корпуси (чаші) навушників

    основа для кріплення динаміків і амбушурів. Між собою корпуси з'єднуються за допомогою наголов’я.

    Кришка-трансформер

    — трансформована кришка захищає клавіші клавіатури під час зберігання або транспортування, а в робочому стані вона є зручною підставкою для кистей рук (Liberty 1000, Liberty 2000).

    Кросовер

    (англ. crossover, скор. х-over, буквальний перехідний або узгоджувальний пристрій) — в електроніці: розділовий фільтр (як правило — звукових частот, наприклад, фільтр багатосмугової акустичної системи) — прилад, що розбиває початковий сигнал на декілька частотних діапазонів таким чином, що кожен з них може бути направлений на відповідне устаткування (тобто високочастотний сигнал — на твіттер, а низькочастотний — на басові динаміки, сабвуфер або вуфер). Пасивний кросовер для розділення сигналу використовує пасивні елементи (котушки індуктивності, ємкості). Активний кросовер підключається між мікшером і підсилювачем. (Див. приклади активних кросоверів — AC-123, AC-202S, AC-203S.)

    Лімітер

    (від англ. limit — обмежувати) — так називається компресор, у якого встановлено співвідношення «нескінченність:1» і на виході якого рівень сигналу в будь-якому випадку не перевищує пороговий рівень (Threshold). Прикладом використання лімітера є CLG-208A.





    А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
    A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
  • Публікації

    01.12.2021
    Огляд TWS навушників SVEN E-335B. Хороший звук за недорого
    Знайомтесь, бездротові навушники SVEN E-335B, які отримали ергономічну форму корпусу, динаміки 14 мм та актуальну версію Bluetooth 5.0. Давайте далі розглянемо дану модель і, звичайно ж, оцінимо якість її звучання.
    30.08.2021
    Огляд ігрової клавіатури Sven KB-G8500 - красиво та доступно
    Sven KB-G8500 - це нова ігрова клавіатура з відносно невисоким цінником. Вона сподобається тим, хто шукає гарний пристрій з яскравим дизайном, кнопками швидкого доступу і не хоче переплачувати.
    01.12.2020
    Так це НОВИЙ ЧЕМПІОН! Краща Колонка блютуз до 10000 рублів? !! Sven PS-750
    Сьогодні ми розпакуємо саму довгоочікувану вами колонку від Sven! Це Sven Ps-750. Приємного перегляду!
    test site