рус
укр
 

Терміни

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

дБ

децибел — десята частина бела, безрозмірної одиниці для вимірювання відношення деяких величин за логарифмічною шкалою, деяка відносна величина. В основному застосовується в акустиці (де в децибелах вимірюється гучність звуку) та електроніці. В електроакустиці в децибелах характеризується також інтенсивність звуку, звуковий тиск тощо.

Демпфірування коливань

— примусове придушення непотрібних коливань (вібрацій) або зменшення їх амплітуди до допустимих меж за допомогою пристроїв або пристосувань, що поглинають енергію коливань (демпферів). Метод демпфірування в акустичних системах полягає в придушенні коливань певної частоти за допомогою додаткової коливальної системи, що налаштована на цю частоту і створює силу, рівну по величині силі, що викликає коливання, але протилежну їй за напрямом.

Джерело безперебійного живлення (ДБЖ)

(англ. UPS, Uninterruptible Power Supply) (рос. Источник бесперебойного питания (ИБП)) — автоматичний пристрій, що дає можливість підключеному устаткуванню якийсь час працювати від акумуляторів ДБЖ при пропаданні електричного струму або при виході його параметрів за допустимі норми. Крім того, має здатність корегувати параметри (напругу, частоту) електроживлення. Часто застосовується для забезпечення безперебійної роботи комп'ютерів. Може поєднуватися з різними видами генераторів електроенергії. Існує три схеми побудови ДБЖ:
 • резервне ДБЖ — використовується для живлення персональних комп'ютерів або робочих станцій локальних обчислювальних мереж. Практично всі недорогі малопотужні ДБЖ, що пропонуються на вітчизняному ринку, побудовано за резервною схемою. При виході електроживлення за нормовані значення напруги або його відсутності, ДБЖ автоматично перемикає підключене навантаження до живлення від акумуляторів (за допомогою простого інвертора). При появі нормальної напруги знову перемикає навантаження на живлення від мережі. Недоліком даного виду ДБЖ є несинусоїдальний вихід і відносно довгий час перемикання на живлення від батарей. За рахунок ККД близько 99% практично безшумні і з мінімальними тепловиділеннями. Не можуть корегувати ні напругу, ні частоту (VFD по класифікації МЕК);
 • інтерактивне ДБЖ — подібне до резервного, але в нього на вході вмонтовано ступінчастий стабілізатор напруги, що дає змогу отримати регульовану вихідну напругу (VI по класифікації МЕК). Інвертори деяких моделей інтерактивних ДБЖ видають напругу синусоїдальної форми, замість прямокутної або трапецеїдальної, як у попереднього варіанту. Час перемикання менший, ніж в попередньому варіанті, оскільки здійснюється синхронізація інвертора з вхідною напругою. ККД нижче, ніж у резервних;
 • он-лайн ДБЖ (on-line) — використовується для живлення файлових серверів і робочих станцій локальних обчислювальних мереж, а також будь-якого іншого устаткування, до якого пред'являються підвищені вимоги щодо якості мережевого електроживлення. Принцип роботи полягає в подвійному перетворенні (double conversion) роду струму. Спочатку вхідна змінна напруга перетворюється в постійну, потім назад в змінну напругу за допомогою зворотного перетворювача (інвертора). Час перемикання тотожний нулю. ДБЖ подвійного перетворення мають невисокий ККД (від 80% до 94%), через що відрізняються підвищеним тепловиділенням і рівнем шуму. На відміну від двох попередніх схем, здатні корегувати не тільки напругу, а й частоту (VFI по класифікації МЕК).
 • Динамік (електродинамічний гучномовець)

  (англ. loudspeaker) - пристрій, що перетворює електричні коливання звукової частоти в акустичні коливання. Динамік є вихідним зовнішнім пристроєм аудіо- і відеосистем, призначеним для видачі відтворюваного або синтезованого звуку.

  Диполі

  колонки, оснащені як мінімум двома ВЧ- і/або двома НЧ/СЧ-головками, розміщеними, як правило, на бічних панелях (що нерідко сходяться у напрямі лицьової стінки під деяким кутом — трапеція в горизонтальному перетині). При синфазній роботі динаміків такий випромінювач називають біполярним (звукове поле рівномірно розподіляється в просторі); якщо правий і лівий динаміки працюють в протифазі, то ми маємо справу з діполем (характеристика спрямованості мінімальна на осі лицьової панелі). У обох випадках велика частина звукової енергії потрапляє до слухача, зазнавши багатократних віддзеркалень.

  Дисплей

  пристрій для введення та виведення інформації, який забезпечує візуальне представлення даних у зручній для сприйняття людиною формі.  Алфавітно-цифровий дисплей – дисплей, у якому передбачена можливість відображення алфавітно-цифрових знаків та спеціальних символів. Векторний дисплей – дисплей з векторним принципом формування зображення. Газорозрядний дисплей – дисплей, дія якого ґрунтується на світінні під час газового розряду. Графічний дисплей – дисплей, призначений для подання даних у вигляді графічних зображень та сукупності знаків. Напівтоновий дисплей – дисплей з екраном, що припускає кілька градацій яскравості в різних ділянках екрана. Плазмовий дисплей – газорозрядний матричний дисплей. Растровий дисплей – дисплей з електронно-променевою трубкою, що використовує растровий принцип формування зображення. Рідиннокристалічний дисплей – дисплей, дія якого ґрунтується на зміні проходження та відбиття світла в рідинних кристалах. Світлодіодний дисплей – дисплей, дія якого ґрунтується на використанні світловипромінюючих діодів.

  Діапазон частот (частотний діапазон)

  — в акустиці смуга робочих частот якого-небудь конкретного пристрою, наприклад, акустичних систем, мікрофонів, навушників тощо.

  Діммер

  (від англ. dim — затемняти, приглушувати) — регулятор електричної потужності навантаження, що включається послідовно з ним. Пристрій, що забезпечує проходження або переривання струму в електричній мережі шляхом управління провідністю напівпровідникового приладу.

  Драйвер

  (англ. driver) (множина драйвери) — комп'ютерна програма, за допомогою якої інша програма (як правило, операційна система) дістає доступ до апаратного забезпечення іншого пристрою. У загальному випадку, для використання будь-якого пристрою (як зовнішнього, так і внутрішнього) необхідний драйвер. Тому в переважній быльшості випадків з операційними системами поставляються драйвери для ключових компонентів апаратного забезпечення, без яких система не зможе працювати. Проте для деяких пристроїв потрібні спеціальні драйвери, що зазвичай надаються виробником. TM SVEN надає драйвери в комплекті з клавіатурами, комп'ютерними мишами, веб-камерами, пристроями для зберігання даних на жорсткому диску.

  А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
  A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

  Публікації

  30.08.2021
  Огляд ігрової клавіатури Sven KB-G8500 - красиво та доступно
  Sven KB-G8500 - це нова ігрова клавіатура з відносно невисоким цінником. Вона сподобається тим, хто шукає гарний пристрій з яскравим дизайном, кнопками швидкого доступу і не хоче переплачувати.
  01.12.2020
  Так це НОВИЙ ЧЕМПІОН! Краща Колонка блютуз до 10000 рублів? !! Sven PS-750
  Сьогодні ми розпакуємо саму довгоочікувану вами колонку від Sven! Це Sven Ps-750. Приємного перегляду!
  27.11.2020
  Огляд активних комп'ютерних колонок SVEN SPS-621. Об'єктивне тестування.
  Комп'ютерна акустика міцно увійшла в наше життя, без неї не можливо відтворення звукового контенту з інтернету. Ігри, музика та фільми - всюди хочеться якісного й гучного звуку. У цій статті розглянемо бюджетну акустичну систему для комп'ютера SVEN SPS-621, формату 2.0 стерео.