рус
укр
 

Терміни

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Акустична система

пристрій перетворення електричної енергії, що поступає на її вхідні клеми, в енергію звукових коливань, які випромінюються в навколишній простір, для чого служить одна або декілька динамічних головок, встановлених в корпус. Акустичні системи бувають односмуговими (один широкосмуговий випромінювач, наприклад, динамічна головка) і багатосмуговими (дві і більше головок, кожна з яких створює звуковий тиск в своїй частотній смузі). Акустична система складається з акустичного оформлення (наприклад, фазоінверторного типу) і вмонтованих в нього випромінюючих головок (зазвичай динамічних, тобто динаміків). У багатосмугових акустичних системах спектр звукових частот, які чує людина, розбивається на декілька діапазонів, що перекриваються між собою, за допомогою фільтрів (комбінації резисторів, конденсаторів та індуктивностей). Кожен діапазон подається на свою динамічну головку, яка має якнайкращі характеристики в цьому діапазоні. Таким чином досягається найбільш високоякісне відтворення чутних людиною звукових частот (20—20 000 Гц). Для ПК акустичні системи зазвичай виготовляються спільно з підсилювачем звукових частот (т.з. «активні акустичні системи») і підключаються до звукової карти на системному блоці комп'ютера. Акустичні системи бувають активними (з вмонтованим підсилювачем) і пасивними (без підсилювача). З розвитком аудіотехніки набули поширення такі назви: акустична система 2.0, або у форматі 2.0 (що складається з 2 акустичних систем, або двох колонок), акустична система 2.1, або у форматі 2.1 (що складається із сабвуфера і двох сателітів), акустична система 3.1, або у форматі 3.1 (що складається із сабвуфера і трьох сателітів), акустична система 5.1, або у форматі 5.1 (що складається із сабвуфера і п'яти сателітів, її ще називають комплект акустики 5.1 для домашнього кінотеатру) і т.п.

Акустична система 2.0

(або акустична система у форматі 2.0) – це комплект, що складається з 2 акустичних систем, або двох колонок; буває активною (коли в корпус однієї з колонок вмонтовано підсилювач) і пасивною (підключається до окремого підсилювача). Асортимент активних акустических систем 2.0 ТМ SVEN можна подивитися тут.

Акустична система 2.1

(або активна акустична система у форматі 2.1) – це комплект активної акустики, що складається із сабвуфера з вмонтованим підсилювачем і двох сателітів (колонок, що підключаються до сабвуфера). Асортимент активних акустичних систем 2.1 ТМ SVEN можна подивитися тут.

Акустична система 3.1

(або активна акустична система у форматі 3.1) – це комплект активної акустики, що складається із сабвуфера з вмонтованим підсилювачем і трьох сателітів (як правило, двох фронтальних і однієї центральної колонок). Цей комплект називають ще комплектом акустики 3.1 для домашнього кінотеатру. Асортимент активних акустичних систем 3.1 ТМ SVEN можна подивитися тут.

Акустична система 5.1

(або активна акустична система у форматі 5.1) – це комплект активної акустики, що складається із сабвуфера з вмонтованим підсилювачем і 5 сателітів (як правило, двох фронтальних, двох тилових та однієї центральної колонок). Цей комплект називається ще комплектом акустики 5.1 для домашнього кінотеатру. Асортимент активних акустичних систем 5.1 ТМ SVEN можна подивитися тут.

Акустичне оформлення

— конструкція корпусу, що забезпечує оптимальні умови випромінювання електроакустичного перетворювача. Для перетворювачів, випромінюючих звук мембраною, що коливається, необхідність акустичного оформлення виникає у зв'язку з протифазним складанням акустичних хвиль, породжених лицьовою і тильною сторонами мембрани. Це складання знижує ефективність випромінювання на низьких частотах. Розрізняють три основні типи оформлення: закритий корпус, фазоінвертор, лабіринт.

Акустичний процесор

(англ. Sound system processor) — менш поширена назва Звуковий процесор — електронний пристрій або програмний комплекс, призначений для управління багатокомпонентними звукопідсилювальними системами. Застосовується в техніці звукопідсилення, де потрібна велика кількість пристроїв для коректної маршрутизації сигналу, поділу його за частотними смугами та іншої обробки відповідно до застосованих акустичних компонентів складної системи і навколишніх умов. Сучасні акустичні процесори, як правило, мають всі потрібні для цього функції, об'єднані в один, зрозуміло, цифровий пристрій.
Перш за все, акустичні процесори (АП) характеризуються наявністю певної кількості входів і виходів — це співвідношення визначає застосування процесора в конкретних ситуаціях. Існує безліч конфігурацій «входи/виходи» АП: 2/2, 2/4, 2/6, 2/8, 4/8 тощо. Зрозуміло, всі входи АП оснащено аналого-цифровими перетворювачами, а виходи — цифро-аналоговими.
Всі функції АП організовано в блоки обробки. Найважливіший з них — це маршрутизатор (мережевий пристрій, який на підставі інформації про топологію мережі і певних правил, приймає рішення про пересилання пакетів мережевого рівня між різними сегментами мережі), за допомогою якого входи певним чином призначаються користувачем на виходи, створюючи таким чином певну конфігурацію звукової системи. Нижче наведено основні блоки обробки звукових сигналів в АП:
  • Блок регулювання рівнів сигналів (Level) дає змогу настроїти рівень сигналу індивідуально для кожного виходу і виходу.
  • Блок затримки (Delay), що надає можливість установити затримку певної тривалості індивідуально на кожний вхід або вихід у випадках, коли компоненти звукових систем перебувають на різних відстанях щодо слухача, щоб вирівняти звуковий потік за часом.
  • Блок еквалайзерів (EQ), що дає змогу індивідуально налаштувати частотну характеристику сигналів кожного входу і виходу.
  • Блок кросоверів (X-Over) міститься тільки в секції виходів. Він надає можливість виділити в сигналі кожного виходу певну частотну смугу і коректно розподілити сигнал у багатосмугових звукопідсилювальних системах відповідно до параметрів її компонентів (сабвуферів, сателітів тощо).
  • Блок компресора (Comp), що дає змогу обмежити динамічний діапазон сигналів кожного входу і виходу.

  • Прикладами таких процесорів можуть служити моделі ТМ SVEN: SPD-240, SPD-260, SPD-480, PE-200M, SPV-331.

    АМ

    Амплітудна модуляція; використовується при радіопередачі в діапазонах ДВ, СВ і КВ (АМ-діапазоні). Також загальне позначення всіх або частини цих діапазонів у тюнері.

    Амбушур

    (фр. embouchure) — спосіб складання губ музиканта під час гри на деяких духових інструментах з певною конструкцією мундштука (альт, труба, тромбон, флейта та ін.). Амбушуром називається також власне мундштук указаних типів інструментів. А самі ці інструменти часто називають амбушурними. З розвитком сучасних акустичних систем термін амбушур, крім усього іншого, почав позначати частину конструкції навушників – ізолюючу прокладку, безпосередньо прилеглу до вушної раковини (див. картинки нижче).

    Балансування звуку

    У основі хорошого звуковідтворення лежить збалансованість різних джерел звуку. Простіше кажучи, у разі застосування одного джерела звуку суть хорошого звуковідтворення полягає в тому, щоб збалансувати прямий звук, що надходить до мікрофону, з впливом навколишньої акустики і забезпечити правильний баланс між прозорістю звучання і його повнотою, що допускає потрібний ступінь підкреслення в тих місцях, де це потрібно.

    Біполяри

    колонки, оснащені як мінімум двома ВЧ- і/або двома НЧ/СЧ-головками, розміщеними, як правило, на бічних панелях (що нерідко сходяться у напрямі лицьової стінки під деяким кутом — трапеція в горизонтальному перетині). При синфазній роботі динаміків такий випромінювач називають біполярним (звукове поле рівномірно розподіляється в просторі); якщо правий і лівий динаміки працюють в протифазі, то ми маємо справу з діполем (характеристика спрямованості мінімальна на осі лицьової панелі). У обох випадках велика частина звукової енергії потрапляє до слухача, зазнавши багатократних віддзеркалень.

    Будильник (Wake-up Clock або Wake-up Timer)

    Вмонтований годинник з будильником дає змогу запрограмувати час вмикання телевізора, міні-системи або іншого пристрою, щоб розбудити улюбленою теле-, радіопередачею або відтворенням музики.

    Ватт

    — одиниця електричної потужності, визначається як енергія, що розсіюється за одну секунду на опорі в 1 Ом при пропусканні через нього струму в 1 ампер. Скорочене позначення — Вт.

    Веб-камера

    (також вебкамера) — цифрова відео або фотокамера, здатна в реальному часі фіксувати зображення, призначені для подальшої передачі по мережі Інтернет (у програмах типу Instant Messenger, або в будь-якому іншому відеозастосуванні). Веб-камери, що доставляють зображення через Інтернет, закачують зображення на веб-сервер-сервер або за запитом, або безперервно, або через регулярні проміжки часу. Це досягається підключенням камери до комп'ютера або завдяки можливостям самої камери. Веб-камера містить об'єктив, оптичний фільтр, ПЗЗ матрицю або КМОП матрицю, схему цифрової обробки зображення, схему компресії зображення та опціонально веб-сервер для підключення до мережі. Схемотехніка КМОП зокрема використана у веб-камерах IC-720 Web, IC-730 Web, IC-780 Web, IC-850 Web, IC-890 Web, IC-920 Web, IC-930 Web, IC-960 Web.

    Вихідна потужність

    — величина, що визначає здатність підсилювача потужності створювати напругу і струм, що подаються на гучномовець, вимірюється у ватах.
    Вихідна потужність (RMS) (RMS, від англ. Root Mean Squared — середньоквадратичне значення) — середньоквадратичне значення потужності, обмеженої заданими нелінійними спотвореннями. Потужність заміряється синусоїдальним сигналом на частоті 1 кГц при досягненні 10% THD (THD — коефіцієнт гармонійних спотворень); обчислюється, як добуток середньоквадратичних значень напруги і струму при еквівалентній кількості теплоти, що утворюється постійним струмом. Тобто, ця потужність чисельно дорівнює квадратному кореню добутку квадратів усереднених величин напруги і струму. RMS характеризує середню потужність, на якій акустична система може працювати тривалий час. Це значення є загальноприйнятим стандартом і об'єктивно характеризує вимірювану робочу потужність.

    Віртуальне просторове звучання

    методи відтворення багатоканального звуку через два фронтальні канали. Наприклад, Virtual Dolby Digital дає змогу отримати такий ефект для запису Dolby Digital, а для Virtual Dolby Surround — записів в Dolby Pro Logic. Окрім цього алгоритму, найчастіше використовуються TruSurround від SRS Labs і VMAx.

    Вуфер

    (від англ. woofer — «репродуктор низького тону», укр. НЧ-динамік) — динамік, спеціально розроблений для відтворення низькочастотного діапазону (див. також Сабвуфер). Обов'язковий елемент акустичних систем. Асортимент вуферів ТМ SVEN можна подивитися на нашому сайті.

    Вхід для зовнішнього кросовера (X-over Input, Bypass, Direct, LFE)

    призначений лише для низькоамплітудного сигналу, скорегованого зовнішнім ФНЧ, або для комутації спеціального низькочастотного каналу (LFE, от англ. Low Frequency Effects).

    ВЧ-вихід (RF-вихід, RF OUT)

    — високочастотний вихід.

    Гармонійні спотворення

    — поява в частотному спектрі сигналу додаткових складових, кратних основній частоті. Якщо подати на вхід будь-якого пристрою синусоїдальний сигнал деякої частоти (F), то на виході, окрім нього, з'являється ряд тональних складових, з частотами, кратними частоті основного тону (2F, 3F...), що свідчить про наявність нелінійних спотворень. Для їх характеристики обчислюють сумарну амплітуду гармонік і визначають, який відсоток ця сума складає від амплітуди основного тону, тобто обчислюють коефіцієнт нелінійних спотворень (КНС). Для акустичних систем необов'язково підсумовувати всі гармоніки, можна тільки перші дві або три, оскільки сума вищих складових, як правило, занадто мала порівняно із сумою перших, але спосіб обчислення КНС повинен бути обумовлений. Для отримання точного уявлення про АС бажано знати поведінку графіка залежності КНС від частоти і амплітуди відтворюваного АС звукового сигналу.





    А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
    A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z     0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

    Публікації

    01.12.2021
    Огляд TWS навушників SVEN E-335B. Хороший звук за недорого
    Знайомтесь, бездротові навушники SVEN E-335B, які отримали ергономічну форму корпусу, динаміки 14 мм та актуальну версію Bluetooth 5.0. Давайте далі розглянемо дану модель і, звичайно ж, оцінимо якість її звучання.
    30.08.2021
    Огляд ігрової клавіатури Sven KB-G8500 - красиво та доступно
    Sven KB-G8500 - це нова ігрова клавіатура з відносно невисоким цінником. Вона сподобається тим, хто шукає гарний пристрій з яскравим дизайном, кнопками швидкого доступу і не хоче переплачувати.
    01.12.2020
    Так це НОВИЙ ЧЕМПІОН! Краща Колонка блютуз до 10000 рублів? !! Sven PS-750
    Сьогодні ми розпакуємо саму довгоочікувану вами колонку від Sven! Це Sven Ps-750. Приємного перегляду!