рус
укр
 

Огляди та публікації

21.04.2014

Джерело безперебійного живлення SVEN Reserve Home-1000

Любителям концепції «розумного будинку», а також широкому колу користувачів автономних систем опалення приватних будинків, як правило, доводиться дбати про джерела автономного живлення свого обладнання. Особливо тим, хто мешкає в Росії і країнах СНД, де за межами великих міст все ще складно розраховувати на безперебійне енергопостачання. І навіть якщо вимикання відбуваються нечасто, ризик зіпсувати дороге обладнання змушує підстрахуватися.

Завдання ускладнюється тим, що для тих же насосів і, особливо, систем електропідпалювання необхідна синусоїдальна форма вихідної напруги. А більшість джерел безперебійного живлення (ДБЖ), що видають якісну синусоїду, належать до класу онлайн-пристроїв з подвійним перетворенням і, відповідно, коштують досить дорого. Водночас пристрої з вмонтованими батареями, як правило, забезпечують лише короткочасний захист, якого достатньо лише для того, щоб вимкнути захищене ними устаткування. Тим часом вимикання в сільській місцевості можуть тривати години, а то й декілька діб (наприклад, поки ремонтники приберуть повалене на лінію передач дерево та відновлять її роботу).

Саме пристрій, що розглядається в даному огляді, може зарадити у таких ситуаціях. Він поєднує в собі якості, що рідко зустрічаються: синусоїдальну форму напруги під час роботи від батарей, наявність AVR, причому з широким діапазоном вхідної напруги, можливість самостійно вибирати батарею, ємність якої може досягати «недитячих» 200 А·год.

Технічні характеристики

У нас на тестуванні побувала старша модель Reserve Home-1000 (1000 ВА). У лінійці також є версії з потужністю 500 и 800 ВА.

Комплектність та гарантія

     Комплект постачання:
     • Керівництво з експлуатації російською, україрською та англійською мовами,
     • гарантійний талон,
     • кабелі для підключення акумуляторної батареї.

     Гарантійний термін експлуатації: 2 роки.

Зовнішній вигляд

ДБЖ має класичну «баштове» компонування і досить компактний корпус, хоч і важкуватий для пристрою без вмонтованої батареї – позначається наявність важкого трансформатора, що порадує насамперед фахівців. На передній панелі: кнопка вмикання пристрою, вимикання звукової сигналізації та рідинно-кристалічний (РК) екран.

На задній панелі є 2 стандартні евророзетки, клеми для підключення акумулятора і «застарілий» інтерфейс RS232, що може розчарувати бажаючих використовувати цей ДБЖ з комп'ютером. USB не передбачено. Для захисту від перевантаження і короткого замикання передбачено автоматичний запобіжник.

Внутрішній пристрій

У корпусі, як і слід було очікувати, досить багато вільного місця. Трансформатор займає нижню половину, а плата розташовується нагорі. Для охолодження використовується вентилятор, тому пристрій не є безшумним. І це ще слабо сказано – насправді рівень шуму виключає використання цього пристрою поруч з робочим місцем, оскільки в наших замірах (з відстані 0,5 м) рівень шуму в різних режимах становив від 52 до 62 дБА. Причому логіку роботи системи охолодження не можна назвати оптимальною – вентилятор вмикається і працює на високих оборотах час від часу, навіть коли підключена батарея заряджена, а до самого джерела не підключено жодного навантаження.

Другий недолік, виявивлений практично одразу після розпакування... це запах. Пристрій, безумовно, не озонує приміщення, в якому його встановлено. Складно сказати, що саме є основним джерелом запаху: пластик, барвники або щось іще – та в жилому помешканні навряд чи хто зрадіє цій обставині.

Між тим, не можна сказати, що в пристрої використано якісь низькоякісні дешеві компоненти. Перемиканням між ступенями AVR-регулятора займаються механічні реле, розраховані на максимальний струм 10 А, що означає солідний запас міцності. Транзистори International Rectifier IRF3205 також належать до тих, що добре себе зарекомендували у багатьох інших моделях різних виробників.

Батарея

Користувач може придбати будь-яку батарею напругою 12 В та ємністю від 50 до 200 А·год. Сама компанія SVEN теж пропонує батареї під своєю маркою і надала нам на тестування модель ємністю 50 А·год. Що ж, протестуємо пристрій з точки зору мінімально можливої тривалості резервування.

Приблизно так буде виглядати укомплектована система у користувача.

Тестування

Робота від електромережі

Для того, щоб визначити пороги перемикання і фактичну напругу на виходах при вхідній напрузі в діапазоні від 0 до 262 В, ми використовували регульований автотрансформатор (ЛАТР). Тестування здійснювалося, коли було повністю заряджено акумулятор і підключене активне навантаження близько 100 Вт.

Діапазон напруги, що подається на вихід під час роботи в режимі AVR, не виходить за межі заявленого відхилення в 10%. Вельми потішило те, що пристрій залишається стабільним і видає напругу, завідомо достатню для нормальної роботи навіть найпримхливішого обладнання при зниженні напруги живлення до 150 В.

Швидкість перемикання між ступенями стабілізації та переходу на батарейне живлення дуже висока (в межах заявлених 5 мс).

Робота від батареї

При виході напруги зі згаданого вище діапазону ДБЖ переходить на акумуляторне живлення. Робота від батарей супроводжується досить гучним звуковим сигналом, 4 сигнали кожні 30 секунд. Сигналізація вимикається кнопкою на передній панелі, але це налаштування не запам'ятовується ДБЖ, і в наступному циклі пристрій знову буде наполегливо «кликати на допомогу». Після досягнення критичного рівня розряду сигналізація вже не вимикається і переривчастий сигнал звучить постійно. Якщо ж сталося аварійне вимкнення навантаження, через що сіла батарея, пристрій продовжить кликати господаря ще більш гидкими трелями.

З одного боку, логічно, що, якщо ми оберігаємо критичне до відсутності напруги обладнання, то сигналізація потрібна. З іншого боку, я особисто бажав би, щоб сигналізація в штатному режимі роботи від батарей вимикалася повністю. Бо, якщо вже ми почали перейматися купівлею джерела з тривалим часом резервування, отже саме собою вимикання вхідної напруги не є надзвичайною подією. То навіщо ж з цього приводу шуміти?

Час роботи від батарей при навантаженні 550 Вт склав 25 хвилин, а з 23-ї хвилини пристрій вже почав сигналізувати про критичний розряд. Це дещо не відповідає заявленій (на наклейці на кришці пристрою) «майже годині» роботи з максимальним навантаженням від 50-амперної батареї. Під час підключення навантаження 100 Вт пристрій протримався 3 години 2 хвилини, а сигналізація увімкнулася, коли на таймері було 2:55. Це вже ближче до заявлених 3 годин 41 хвилини, але все одно різниця є.

Можна, звичайно, сказати, що нам дісталася не найкраща або не «розкачана» батарея. З іншого боку, батарея має властивість з часом втрачати ємність. Тому з практичної точки зору краще орієнтуватися у «нерозкачаному» результаті.

Виміри проводилися в 5 циклах заряду-розряду, вище наведено середній результат.

Заряджання батареї цієї ємності відбувається протягом 5-8 годин залежно від режиму розряджання.

Якість вихідного сигналу в різних режимах наведено на осцилограмах:


Еталонна синусоїда мережевого живлення (230 В)


Робота в режимі AVR


Робота від батарей

Ідеальний результат! Пристрій не псує синусоїду під час роботи в режимі AVR, чим раніше грішили у наших тестах моделі вельми іменитих виробників. Форма синусоїди не залежить від навантаження та рівня заряду батареї. Тут навіть і додати нічого.

Інтерфейс і програмне забезпечення

Джерело не має USB-порту, а використовувати застарілий COM для підключення до комп'ютера навряд чи хтось буде. Швидше за все, виробник мав на увазі використання якихось індустріальних контролерів, оскільки в системах розумного будинку COM-порт також не є найпопулярнішим інтерфейсом.

Залишається орієнтуватися на вмонтований дисплей. І тут, у принципі, є вся необхідна інформація – досить точно моніториться вхідна і вихідна напруга, і оціночно можна побачити рівень заряду батареї та рівень навантаження.

Висновки

Безумовно, це нішевий пристрій, що не претендує на масовий попит. Щоправда, він міг би сподобатися набагато більшій кількості людей, які просто хочуть підстрахувати своє обладнання на випадок тривалого вимикання живлення – якби не високий рівень шуму і наявність специфічного запаху. Тому поруч з робочим місцем цей ДБЖ навряд чи хтось стерпить, а далеко не в усіх у звичайній квартирі є окрема комора або «серверна», де ці недоліки нікого не хвилюють. З іншого боку, в умовах приватного будинку це не проблема, оскільки обладнання, що захищається таким ДБЖ, саме собою потребує окремої кімнати.

     Переваги:
     • якісна синусоїда вихідної напруги,
     • відповідність (і навіть перевищення) заявленої максимальної потужності,
     • точне відображення вихідної та вхідної напруги на РК-екрані,
     • можливість роботи в широкому діапазоні AVR без переходу на батарейне живлення.

     Недоліки:
     • немає USB-порту,
     • шумний вентилятор.

Джерело: www.ixbt.com.

Автор: Дмитрій Лаптєв


...
  всі