рус
укр
 

Огляди та публікації

02.02.2012

І знову «відмінно»! Огляд стабілізатора напруги SVEN AVR 1000


SVEN AVR-1000

В одному з матеріалів ми вже розповідали читачам про новий стабілізатор мережевої напруги компанії SVEN. Пристрій вийшов досить цікавим і нестандартним, оскільки нижня планка діапазону вхідної напруги опущена до 100 В, а при цьому вихідні параметри витримуються на рівні 220 В ± 8 %. Моделі цієї лінійки між собою відрізняються не лише потужністю, а й зовнішнім оформленням. Стабілізатори цієї серії випускаються з цифровими індикаторами або аналоговими приладами. Зразки з «цифрою» коштують дещо дорожче, оскільки при їх виготовленні доводиться застосовувати мікроконтролери, зате вони забезпечують прекрасні можливості моніторингу якості електроживлення. Аналогові вольтметри в цьому плані не такі зручні, адже їх свідчення не можна трактувати з точністю до одиниць вольт. Проте зовнішній вигляд таких стабілізаторів нам імпонує більше. Є в ньому якась така модна сьогодні вінтажність, та й коштує він майже на $10 дешевше. Вже традиційно доповнимо цю статтю оглядом ще парочки подібних стабілізаторів, щоб отримати більш цілісну картину.

Зовнішній вигляд і конструкція

Пристрій виготовлено в простому суцільнометалевому корпусі з матеріалу завтовшки 0,7 мм. Абсолютно з усіх боків метал покрито чорною матовою фарбою. Для встановлення стабілізатора на горизонтальній поверхні знизу прикручено чотири пластикові ніжки, а для зручнішого перенесення з місця на місце вгорі є ручка.

Спереду розташовано основний вимикач живлення, три світлодіодні індикатори режиму роботи, кнопка вмикання затримки подачі вихідної напруги і власне аналогові вольтметри. Шкала їх проградуйована дуже умовно, тому за показниками приладів можна судити тільки про значні відхилення напруги в мережі, на виході воно взагалі має бути практично однаковим.

Нагадаємо, що функція затримки використовується для запобігання різним негативним моментам при частому пропаданні вхідної напруги. При натиснутій кнопці пауза складає 120 секунд, при віджатій – усього 6 секунд.

Вихід стабілізатора оформлено у вигляді звичайної розетки із заземляючими контактами. Забігаючи наперед, відзначимо, що усередині AVR-1000 не передбачено варисторний захист. З урахуванням того, що пристроїв-споживачів у більшості випадків буде декілька штук, тому, як не крути, доведеться використовувати розгалужувач, то краще всього застосувати недорогий фільтр-подовжувач. Така система з декількома заходами захисту будемо найоптимальнішим рішенням.

Внутрішня будова

Будова стабілізаторів з цифровими і аналоговими вольтметрами схожа, проте відмінності між ними все-таки є. Трансформатор, використовуваний для регулювання вихідної напруги, ніскільки не змінився. Його намотано на тороїдальному сердечнику і надійно прикріплено до днища корпусу великим гвинтом через гумову прокладку. Використовується термоконтроль трансформатора (при перегріванні вимикає навантаження).

Для перемикання його обмоток використано звичайні електромагнітні реле Songle SRD-12VDC-SL-C з документованим струмом комутації до 10 А. З урахуванням максимальної потужності в даному випадку можна констатувати той факт, що виробником закладено потрійний запас міцності.

Електронна частина як і раніше змонтована на невеликій платі, що прикріплена до корпусу за допомогою двох кутиків. Порівняно з цифровим варіантом схема стала дещо простішою. Тут немає жодних мікроконтролерів, а дві мікросхеми на платі (LM324N) є класичними для монтажу операційних підсилювачів. Тобто вихідна напруга встановлюється простими компараторами, що вимірюють вхідний рівень.

Практичне тестування

Спершу вивчимо, наскільки точно працюють тестовані стабілізатори і чи витримуються заявлені параметри. Результати тесту цього стабілізатора, так само як і моделі з цифровими індикаторами (AVR-1000 LCD), заслуговують на найвищу оцінку. Вихідна напруга повністю відповідає заявленому значенню приблизно вже від 105 В. Використовується величезна кількість ступенів, тому регулювання виходить дуже тонким. Вимикання ж споживача відбувається, коли напруга на вході опускається нижче 90 В. Можливо, в самому низу ми бачимо надмірне затягування, проте все одно SVEN AVR-1000 може працювати при таких параметрах, коли багато стабілізаторів вже давно б вимкнулися. Пам'ятати тут потрібно лише про правильний підбір потужності, адже якщо пристрій довготривало експлуатується при зниженій вхідній амплітуді, то необхідно вводити коригуючий коефіцієнт, описаний в інструкції.

Моменти перемикання обмотки

Перемикання обмоток відбувається практично миттєво в усіх трьох випадках. На осцилограмах видно невеличке спотворення форми синусоїди тривалістю 2…6 мс, проте навіть для відверто слабких джерел живлення це не стане якоюсь проблемою. Тут усі тестовані пристрої гідні високої оцінки з нашого боку.

Залишилося поговорити лише про нагрівання трансформаторів, тобто фактично про надійність. Надійність SVEN AVR-1000 жодних нарікань не викликає, бо якщо він експлуатується в нормальних умовах і без перевантаження, то нагрівання внутрішніх компонентів не відбувається. Сердечник трансформатора розігрівається максимум до 40…45 градусів за Цельсієм. Якщо документовану потужність перевищити, то пристрій не вимикається, а трансформатор починає нагріватися інтенсивніше. Проте реальна небезпека виникає лише при тривалих і відчутних перевантаженнях, що, природно, робити не рекомендується. Слід розуміти, що, чим більше розміри трансформатора, тим відчутнішим і тривалішим може бути перевантаження. У нашому випадку за цим параметром лідирує SVEN.

Висновок

Як і дорожча модель з цифровими індикаторами, AVR-1000 компанії SVEN заслуговує на дуже високу оцінку з нашого боку. Стабілізатор виготовлено в надійному металевому корпусі, а застосування якісного трансформатора дає змогу нормально працювати будь-якому споживачеві в досить широкому діапазоні вхідної напруги від 100 до 280 В. Цю модель можна придбати трохи дорожче $40, а це дуже хороша ціна на подібні пристрої потужністю 1000 ВА.

Джерело: білоруський хардварний портал techlabs.by.

Автор: Василь Запотилок

Фотографії виготовлено в студії TECHLABS, фотограф Марина Косько


...
  всі  
test site